Mail&Mesaj Yazmada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0
752

Mesajlaşmak/haberleşmek en ilkel toplumlardan en modern toplumlara çok önemli bir ihtiyaç olagelmiştir. Kullanılan iletişim araçları zamana ve mekâna göre farklılık arz etse de karşılıklı duygu ve düşünce bir şekilde muhataba ulaştırılmıştır. Günümüzde bu durum, sosyal medya araçlarının çoğalması ve teknolojik gelişmelerin çeşitlenmesi sonucunda farklı bir mecrada yürütülmektedir.

Gün içerisinde hepimiz gerek aile, gerek iş yeri gerekse arkadaş grupları arasında iletişim kurmak için sms, mms, whatsapp, e-mail veya sosyal medya hesaplarımızın dm (Direct Message) özelliğini kullanmaktayız. Peki mesaj gönderirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

İşte bu yazıda özellikle benim gibi hem sosyal medyayı aktif olarak kullanan hem de diğer iletişim araçları her daim açık olan kişilerin yaşadığı olumsuz durumlardan yola çıkarak mail veya mesaj yazım esnasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek istiyorum.

1. Yazmaya muhatabınıza uygun bir selam ile başlayın.
2. Muhakkak kendinizi tanıtın. (Özellikle öğrenciler sınıf, şube ve gerekirse ders adını muhakkak yazmalı.)
3. Mail atıyorsanız konu kısmına konuyu anlatacak ifadeler yazın. “Acil”, “Çok önemli”, “??????”, “!!!!!!!”, “Lütfen okuyun” gibi ifadeler kullanmayın.
4. Mesaj içeriğinde “Size ulaşabilir miyim?“, “Size birşey sorabilir miyim?“, “Bir bakar mısınız?” gibi kapalı ifadeler yerine probleminizi net ifade eden cümleler kullanın.
5. Tamamı büyük harflerden oluşacak bir metin yazmayın.
6. Kullandığınız dile ve üsluba dikkat edin. Soru, istek, rica belirten durumlarda “lütfen” demeyi, cevap aldığınızda da “teşekkür” etmeyi unutmayın. Aşırı emoji veya kısaltma (mrb, kib, aeo vb.) yapmayın.
7. Aşırı kızgın, üzgün vb. durumlarda mesaj/mail atmayın.
8. Mesajınızı muhakkak selam, iyi dilek veya temenni cümleleri (iyi çalışmalar, kolay gelsin vb.) ile bitirin.
9. Metninizi göndermeden son kez bir daha okuyun.
10. Özellikle telefon yoluyla irtibata geçiyorsanız saate çok dikkat edin!!!
11. Mesaj veya mailinize hemen cevap verilmediğinde üzülmeyin, kızmayın. Makul bir süre geçtikten sonra başka bir yoldan iletişim kurmayı deneyin. (mail adresi kullanılmıyor olabilir, mesaj okunup uygun bir zamanda cevap verilmek istenilebilir, okunup unutulabilir vb.)

Dr. İlyas UÇAR

Bu yazıyı paylaşmak için bu linki kullanabilirsiniz: http://ilyasucar.com/mailmesaj-yazmada-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz