İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Arapça Dilbilgisi

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Kitap Yazarı: Mehmet Maksutoğlu

Yayınevi: Ensar Neşriyât

Yayın Yılı: 2005

Türü: Arapça

Sayfası: 434

Satış fiyatı ve yerleri: Kitap Yurdu (15.60), Arapça Dağıtım (16.00), Kidap (17.00), İdefix (Tükendi), Kitap Tedarik (15.00), Erkam (16.00), Acil Kitap (17.00)

Açıklama: Arapça deyince akla ilk gelen ismlerden birisidir Mehmet Maksutoğlu. Onun birçok eserinden sadece biri olan bu Arapça dilbilgisi kitabı arapçaya ilgi duyan herkesin işine yarayacak bir kitap tavsiye ediyoruz.

Arapça hayatiyetini İslam sayesinde devam ettirebilmiştir. İnsanın insanca yaşamasını sağlayan İslam Medeniyetinin özsuyu, zarfı, kabı, gıdası olan eserler, fikirler Arapça ifade edilmiştir. Teknik sahadaki üstünlüğü eşyayı insana hükmeder hale getirmiş olan, maddi gelişmesinin yanında, manevi iflası görülen Batı Medeniyeti ise, gelişmiş yanını Hıristiyanlığa rağmen gerçekleştirmiştir. Arapçanın, öğrenilmesi de İngilizcenin öğrenilmesinden daha kolaydır. İngilizcedeki intonation (cümle musikisi) derdi, Arapçada yoktur. Arapçada, İngilizcede olduğu kadar yazıldığı halde okunmayan harf yoktur. Arapçada kelimeyi ezberlemek mantıkidir; İngilizcedeki, kelimeyi kelime olarak ezberlemek mecburiyeti yoktur.

Arapça yüzyılların ilim dili, medeniyet dili, siyaset ve kültür dili olmuştur. İçinden geldiğimiz İslam Medeniyetinin önemli dillerinden biri olan Arapça öğrenilmesi kolay bir dildir.

ARAPÇA, İNGİLİZCEDEN DAHA ÖNEMLİDİR dersek, bazıları bunu yadırgayabilirler. Halbuki, İngilizcenin bir dünya dili oluşu, yirminci yüzyıldadır. Arapçanın dünya dili oluşu ise en az 1000 yıllık bir hadisedir. İngilizcenin, yaygın oluşunun sebebi, siyasi ve teknik üstünlüktür. İngilizcenin, hâli ve istikbâli vardır, mazisi, Arapçanın mazisi ile kıyaslanamaz. Arapçanın ise mazisi, hâli ve istikbâli vardır. Deyim yerindeyse, İngilizce iki boyutlu, Arapça ise üç boyutludur. Arapçanın insanlığın bugünü belirleyen son on yüzyıl içindeki hayatı, Arapların siyasi üstünlüğüne bağlı olmamıştır. Arapça hayatiyetini İslam sayesinde devam ettirebilmiştir. İnsanın insanca yaşamasını sağlayan İslam Medeniyetinin özsuyu, zarfı, kabı, gıdası olan eserler, fikirler Arapça ifade edilmiştir. Teknik sahadaki üstünlüğü eşyayı insana hükmeder hale getirmiş olan, maddi gelişmesinin yanında, manevi iflası görülen Batı Medeniyeti ise, gelişmiş yanını Hıristiyanlığa rağmen gerçekleştirmiştir.

Arapçanın öğrenilmesi İngilizcenin öğrenilmesinden daha kolaydır. İngilizcedeki "intonation" (cümle musikisi) derdi, Arapçada yoktur. Arapçada, İngilizcede olduğu kadar "yazıldığı halde okunmayan harf" yoktur. Arapçada kelimeyi ezberlemek mantıkidir; İngilizcedeki, kelimeyi kelime olarak ezberlemek mecburiyeti yoktur. Vurgu kapalı veya uzun hecededir, halbuki İngilizce bir kelimede, vurgu (stress)nun kelimenin neresinde olduğunu bilmek için, mutlaka o kelimenin ya söylenişini dinlemek veya bir sözlüğe bakmak gerekir. Son olarak, 100 milyon Arabın dili olduğunu petrol zengini Arap ülkelerinde işi olanların öğrenmesi gereken bir dil olduğunu, en önemlisi de, İNSANın "insan" tarafına hitab eden dinin, İnsanlık Dininin, İslamın Dili olduğunu hatırlamak yeter.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile