İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Ayet ve Hadisler Işığında Cinler ve İnsanlar

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: Ayet ve Hadisler Işığında Cinler ve İnsanlar
Yazarı: Ali Kara
Sayfa: 279 sayfa
Bitirme Tarihi: 15 Şubat 2009

 

 

Özet:  Bugün akşam saatlerine okumaya başladığım kitap yaklaşık 3-4 saat içerisinde bitti :) Böyle ilgimi çeken ve seve seve elime aldıklarım çok da uzun sürmüyor zaten, peki neden ilgimi çekmiş olabilir? :) Evet isminden de anlaşılacağı üzere alışık olmadığımız konular üzerine yazılmış bir eser ben de garip olan şeylere genelde kanca atarım :)

Aslını itiraf etmek gerekirse çok da beklediğim gibi esrarengiz şeyler yoktu içinde, çünkü "ayetler ve hadisler ışığında" sunulmuş bir çalışma ben mitolojik hikayeler falan vardır zannettim ama pek çıkmadı :) aksine bu tip şeylerin hatalı ve yanlış olduklarından bahsediliyordu. Yazar müftü olduğu için çalışma gayet makul olmuş, diyebilirsiniz ki her müftü makul şeyler mi yazıyor sanki? Elbette değil, herkes hata yapar lakin kendini ilim erbabı sayıp çocukların bile gülmeyeceği şeyler yazanlar da bu alemde.

Kitap ilk başta kavram açıklamaları sunuyor bize; Cin, ruh, melek, şeytan vs.

Ardından kitap ismi ile ilgili ana konulr işleniyor cinlerin etkileri, şekilleri, çarpıp çarpmayacakları, şekilleri, şemalleri, yiyecekleri, insanlarla ilişkileri vs.

Sonra bunlarla bağlatılı olarak ruh çağırma, sihir, büyü, falcılık gibi şeytansal işlerden bahsediliyor, bunların dini hükmünden ve dünyevi-uhrevi cezalarının neler olduğundan.

En son kısımda ise Hocamız cinlerle ilgili bir şiir yazmış, sade, genel hatları itibariyle bilgi alınabilecek bir kitap yine de bu tip şeylere hassas olanlar hiç kurcalamasınlar bu kitabı, öğrenmek sadece okumakla olmaz ki bilenlere sorarak, danışarak da öğrenebiliriz ama yine okumanızı tavsiye ederim. Unutmayın Allah dilemedikçe hiçbir şey zarar veya fayda vermez.

Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile