İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Hadislerle Hz. Peygamber'in Namaz Kılma Şekli

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 14
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: Hadislerle Hz. Peygamber'in Namaz Kılma Şekli
Yazarı: M. Nâsiruddin el-Albânî
Sayfa: 334 sayfa
Bitirme Tarihi: 26 Ocak 2008


Özet: Kitap, yazarın kendi ifadesiyle daha önceki baskılarında meydana gelen hata ve eksiklikleri gidermek amacıyla yayımlanmış kitabın ilk oluşum hikayesi ise bambaşka. Albânî klasik namaz anlayışında çarpıklık ve eksiklikler gördüğünü, bilgilerimizin taklidi olduğunu düşünmüş ve hadisler ışığında Peygamberimiz'in namazını insanlara anlatmayı hedeflemiş işte bunun sonuncunda da eser meydana gelmiş. Kitabın girişinde uzun uzun kitabın içeriği, metodu ve amacından bahsetmekte ardından sünnetin önemi işlemektedir. Dört büyük mezhep imamının sünnete ittiba ile görüşlerini belirttikten sonra namaza giriş yapmaktadır.


Kısaca tekbirden selama kadar namaz şeklinde adlandırabileceğimiz bu bölümde müellif kabeye yönelmek konusunu ilk olarak el almakta bundan sonra sırasıyla kıyam, niyet, iftitah tekbiri vs. diye selama kadar ki konuları hadisler ile işlemiştir.

Kitabı alt ve üst diye iki bölüme ayırmış üst bölümde konuları ve hadislerı alt bölümde ise dipnot ve hadislerin tahriç edildiklerini görmekteyiz. İncelenmesi ve okunması gerek bir kitap diye düşünüyorum fikirlerine katılıp katılmamak sizin elinizde.

Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile