İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Peygamberler Tarihi (I-II)

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: Peygamberler Tarihi (I-II)
Yazarı: M. Asım Köksal
Sayfa: 335, 354 = 689 sayfa
Bitirme Tarihi: 22 Ocak 2008


Özet: 2 ciltten oluşan eser genel itibariyle okuyucuyu peşinden koşturuyor, anlatılar hikaye tarzında olduğu için okumaya başlayınca o bölümü bitirmeden bırakmak istemiyorsunuz. Ayrıca yazılan her bilginin ayrıntılı olarak kaynağının verilmesi de esere artı özellik katmış. Asım Köksal ilk olarak Nübüvvet, Nebi ve Rasul gibi kavramları inceleyerek okuyucuyu ısındırmaya çalışmış kitaba. Ardından bunlarla doğrudan ilgili kavramları açıklamıştır.


İlk cilt Hz. Âdem ile başlayıp sırasıyla; Şis, İdris, Nûh, Hud, Sâlih, İbrahim ve İsmail, İshak, Lut, Yakub ve Yusuf, Eyyûb, Zülkifl, Şuayb (a.s)'ın devrilerini incelemektedir. Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir benim en fazla dikkatimi çeken şey küçüklüğümden beri Şit diye bildiğim ismin Şis olması oldu.

İkinci cilt ise şu isimleri detaylı bir şekilde anlatmaktadır: MUsa ve Harun, Hızır, Yuşa' b. Nun, Kâlib b. Yüfenna, Hızkıl, İlyas, Elyesa', Yûnus, Şemuyel, Dâvud, Süleyman, Lukman, Şa'yâ, İrmiya, Danyal, Uzeyr, Zülkarneyn, Zekeriyya, Yahya, İsa (a.s.)

Kitabın sonunda fetret devri diye bir bölüm işlenmiş burada ise Hz İsa ve Hz Muhammed (sav) zamanı arasında ki durgunluk, duraksama ele alınmıştır. Bilgimizin artması ve tazelenmesi adına bu kitabın okunmasını herkese tavsiye ederim ayetlerle desteklenen hayat hikayeleri sizin kitaptan tat almanıza yardım edecektir.

Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile