İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Uydurma Hadislerin Doğuşu ve Sosyo-Politik Olaylarla İlgisi

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfMükemmel 
Kitap Adı: Uydurma Hadislerin Doğuşu ve Sosyo-Politik Olaylarla İlgisi
Yazarı: Sadık Cihan
Sayfa: 219 sayfa
Bitirme Tarihi: 30 Ağustos 2008


Özet: Hadis literatürü içinde "Mevduât" diye bilinen kısaca uydurma hadisleri ihtiva eden eserler mevcuttur. Bu kitaplarda uydurma hadisler belirtilmiş hadis hadislerden ayrıldıkları yönler vurgulanmıştır. Ancak yazarın söylediğine göre bu konuda hadislerin ortaya çıkmasında rol oynayan siyasi, sosyal, dini, politik ve felsefi olaylar pek işlenmemiştir veya da bu hususta ciddi çalışmalar yapılmamıştır. İşte buna binaen yazar uydurma hadisleri tespit etmiş ve onların yukarda saymış olduğumuz sebeplerle münasebetlerini incelemiştir. Ancak kitabın içeriğini Peygamberimiz'in (s.a.v) vefatından Abbasi Halifesi Mutasım devrine kadar sınırlandırmıştır. Bununla hadis uydurmacılığının ne zaman çıktığını tespit etmeye çalışmıştır.Kitap incelenirken iki yol takip edilmiş:

I. Konuyla ilgili mevduat kitapları incelenmiş ve burdaki hadisler inceleme altına alınmış tabii bunu yaparken ikinci bir yöntem uygulamış.
II. Birinci yolu izlemek üzere hadislerin tarihi seyri incelenmiş yani ne zaman söylendiği gibi bunun için de tarih kaynakları incelemeye tabii tutulmuş.

Uydurulan hadislerin cogunlugu su alanlarda olmustur:

Mesciddeki lamba, kandil vs.
Bekarligi öven hadisler
Meyva ve sebze
Vasiyet ve nasihatlarla ilgili
Aklin ve aklin faziletleri
Beldelerle ilgili hadisler
Carsi ve pazar
Satranc oyunu
Imanin azalmasi ve cogalmasini beyan edenler
Dört halifenin menkibeleri
Muaviyeyi öven ve kinayan hadisler
Abbasileri öven ve kinayan hadisler
Emevileri öven ve kinayan hadisler
Rasid halifeleri öven ve kinayan..özellikle Hilafet ile ilgili hadisler
Mezheb ve diger imamlari kinayan ve öven hadisler
Beldelerle ilgili hadisler.Medine ve mekke disi sehirleri öven ve kinayan hadisler

Kitapta geçen hadisler genelde hadis İmamlarının da zayıf olarak nitelendirdiği hadislerdir ancak bunun yanında bazı metruk, mürsel, münker, mudal gibi hadis türleri de incelemeye tabii tutulmuştur ki bunların bazıları sahih olarak bilinmektedir. Kitapta belirtilen bazı hadisleri okuyunca insanın hayreti artıyor ve bu kadar da olmaz diyorsunuz gerek yergi gerek övgü noktasında ifrat-tefrit çizgisinin nasıl aşıldığını müşahede ediyorsunuz. özellikle hadis uydurucu zındıkların "ben şu kadar hadis uydurdum" demesini tüyleriniz ürpere ürpere kabulleniyorsunuz. Yine iyi niyetle hadis uyduranların dine fayda sağlamak yerine ne kadar zarar verdiğini zamanla anlıyorsunuz çünkü olaylar başladığı gibi devam etmiyor ve tabir-i caizse delinin biri kuyuya bir taş atıyor kırk akıllı çıkaramıyor. Özellikle hadis alanında çalışma yapanların incelemesi gereken bir kitap bunun yanında islami araştırma yapan kardeşlerimizin de kesinlikle okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Ve son olarak her zaman ki duamı ediyorum. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvah

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile