İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Hz. Muhammed: Gizlenen Kitap

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 
Kitap Adı: Hz. Muhammed: Gizlenen Kitap
Yazarı: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa: 112 sayfa
Bitirme Tarihi: 27 Haziran 2008

Özet: Hakkında çok işittiğim ama kısa bir süre öncesine kadar okumaya muvaffak olamadığım kitabı ben de birçok kişi gibi bir çırpıda bitirdim, lakin kitabın ince olması içeriğinin değerini yansıtmaz elbette. Tolstoy gibi ünlü bir yazarın müslüman olduğunu veya müslüman olabileceğini düşünmek bile çok güzel, eserinde birçok cümle ve tanımlama ile bunu bizlere anlatmaya çalışmış amacını bilemesekte şu var ki örnek sayılabilecek bir davranış bu.
Ünlü Rus yazar Tolstoy,1908 yılında, Abdullah es-Sühreverdî'nin Hindistan'da basılmış 'Hz. Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuş, okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın 'Posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır. Tolstoy, seçip kitapçık haline getirdiği bu hadislerle, gerçek adalet ve eşitliğin, gerçek kardeşlik ve fedakarlığın yerinin İslam olduğu, hatta insana saygı ve sevginin ve daha ötesinin de yerinin yine İslam olduğunu vurgulamak istemiştir. Eserdeki hadisler, 111 sayfalık kitabın sadece 26 sayfasını kapsıyor. 26 sayfada tam 93 hadis'e yer verilmiş. Bu 93 hadisle ilgili güzel bir çalışma yapılarak kaynakları araştırılmış ve 41-44. sayfalarda açıklanmış. 20 hadisin de kaynağı bulunamamıştır.
4 bölümden oluşan kitapta birinci bölüm Hz. Muhammed adını taşıyor ve onun evrensel mesajları olan hadisler işleniyor.
İkinci bölümde, Çar’ın izniyle Müslüman bir generalle evlenmiş, çocukları yasalar gereği vaftiz edilmiş, kendisi Hıristiyan olan Yelena Vekilova’nın çocuklarının İslam’ı seçmek istemeleri üzerine çaresizliğini Tolstoy’a anlattığı ve Tolstoy’un teselli edici cevaplarının bulunduğu Mektuplar var.
Üçüncü bölüm Tolstoy’un İtirafları adını taşıyor. Tolstoy, yaşamın anlamını sorgulayıp bulamıyor ve çıkışın dinde olacağını vurguluyor. Yaşamı çok anlamsız bulup defalarca intiharı düşündüğüne söylüyor.
Dördüncü Bölümde ise, belgeler var. Tosltoy'a ait bu risalenin orijinal Rusça baskısı ile 2. Bölümde bahsedilen mektupların, fotoğrafları yer almakta. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin. 

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile