İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Yansımalar-Gençlik Notları

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: Yansımalar-Gençlik Notları
Yazarı: Muhammed İkbal
Sayfa: 103 sayfa
Bitirme Tarihi: 17 Haziran 2008
yansımalar

Özet: Muhammed İkbal ismini çok fazla duyduğum, hakkında bilgi sahibi olduğumu ama eserini okuma fırsatını bulamadığım Pakistan doğumlu bir yazar. Kitap yazarın bir günlük veya not defteri gibi. Gençlik dönemlerinde okuduğu kitaplardan edinmiş olduğu izlenimler ve çevresi hakkındaki düşünceleri içermekte.
Oldukça ağdalı cümleler ve karışık ifadeler mevcut bazı terim ve düşüncelerine şahsen katılmasam da oldukça güzel tespit ve ifadeleri de var. Mesela onlardan bazıları şunlar:

  • Tarih, içinde ulusların seslerinin kayıtlı bulunduğu büyük bir gramofondur.
  • iyi insanlar genellikle saf insanlardır.
  • Yaşamda başarı akla değil azme dayanır.
  • Güzelliğin bütün olgunluğunu taşıdığı halde güzel olduğu sanısından tamamen arınmış kadın, bana göre Tanrı'nın yeryüzündeki yarattıklarının tümünden daha büyüleyici bir varlıktır.
  • Dalkavukluk mübalağalı nezakettir.
Eserde en çok dikkatimi çeken temalar; felsefe-şiir karşılaştırması, Goethe hayranlığı, akıl ve duygu idi. Kitabta kendisini ise şöyle tanıtıyor:
"Benim yaşamım sade, inançlı bir yaşam. Kalbim, dilimle uyum içinde. İnsanlar riyakârlığa saygı gösteriyor ve övüyor. Ben, riyakârlıktan elde edilen ün, saygı ve bağlılıktansa, unutulmuşluk içinde ölmeyi ve kimsenin ardımdan ağlamamasını tercih ederim. Kamuoyu çılgınları, beğenilmişlik ve saygınlıklarının kabalığını, dinî ve ahlâkî iktidarın arzusuna göre hareket ederek yaşamlarını sürdürenlere bağışlasınlar. Ben, insan zihninin doğal özgürlüğünü ezen tüm bu gelenek ve göreneklere saygı gösterecek kadar alçak değilim..."
Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.    
    
İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile