İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

İslam'da Kur'an

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: İslam'da Kur'an
Yazarı: Allâme Seyyid Muhammed Hüseyin Tabâtabâî
Sayfa: 152 sayfa
Bitirme Tarihi: 16 Haziran 2008
İslam'da Kur'an

Özet: Öncelikle yazar hakkında birşeyler söyleyelim. Hüseyin Tabâtabâî Şii bir alim, 1935 yılında Tebriz'de doğmuş, 1982 yılında vefat etmiştir. Buna binaen kitabı okurken kendinizi buna göre hazırlamalısınız. İlk bölümleri okurken yazarın görüşünü bilmeden okuyan kişi sünni bir alim zannedebilir yazarı ama diğer bölümlerde yavaş yavaş şii olduğunu yansıtmaya ve söylemeye başlıyor. Doğal olarak görüşleri, kullandığı kaynaklar da bu doğrultuda oluyor.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi içerik Kur'ân-ı Kerim ie ilgili. Kitabın konuları arasında, İslam dünyasında ve müslümanlar arasında Kur'an'ın yerinin ne olduğu; evrensel ve ebedi bir kitap olarak Kur'an; beşeri bir kaynaktan değil, ilahi bir kaynaktan vahy olarak Kur'an; Kur'an ve bilimler arasındaki ilişki; Kur'an'ın vasıfları ve özellikleri, gibi konular bulunmaktadır. Kendi zaviyesinden bu konuları açıklamaya ve anlatmaya çalışan yazar sade ve güzel bir dil ile okuyucu sıkmıyor tabii bunda kitabı çeviren kişinin de payı var.
Kitap hakkında şahsi tavsiye gelince; kitabın okunmasını tavsiye ederim lakin en başta belirttiğim gibi şii olan bir yazar ait cümleler barındırdığı için değerlendirme ve karşılaştırma yapmak gerekiyor. Sunni akideleri bilmeyen bir kişinin bu kitabı okuması bilgi karışıklığına yol açabilir, zihni bulandırabilir. O yüzden ilk planda sunni kaynaklardan beslenip sonra bu eser okunabilir. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

Kitabı tamamı ile okumak isteyenler buraya tıklayınız.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile