İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

İslami hareketler ve modernlik

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Kitap Adı: İslami hareketler ve modernlik
Yazarı: W. Montgomery Watt
Sayfa: 214 sayfa
Bitirme Tarihi: 14 Haziran 2008
İslami Hareketler ve Modernlik

Özet: Kitaptan önce yazar hakkında bilgi vermek lazım sanırım. Watt bir oryantalist, ancak İslam dünyasında görüşleriyle takip edilen ve kimi zaman kabul edilen bir yazar. Birçok kavramın karmaşıklaştığı ve anlamsızlaştığı zamanımızda kendi cephesinden bir yaklaşım ile modernizm, çağdaşlık, yenilikçilik, muhafazakarlık, fundamentalizm gibi kavramları işlemeye çalışmış.
Zaman zaman müslümanlara ve islam alimlerine sert çıkışları dikkatimi çekti hatta kimi yerde azarlamaya varan sözler sarfediyor. Oryantalist olması hasebiyle Kur'an'a, hadislere ve İslam tarihine kendi penceresinden bakıyor ve olması-olmaması gereken birçok şeyin bu zaviyeden olması gerektiğini istiyor. İslam ülkerini geri kalmakla, İran'ı tutuculukla suçluyor. Mutasavvıflar için bazen sapık ifadesini kullanıyor. Vahiy konusunda ise kendisine vahiy inen kişinin de kişisel katkısının olduğunu düşünüyor.
Mevdudi, Hasan el-Benna, Gulam Ahmed, Muhammed Abduh ve Kaddafi'yi olağan dışı çıkışlar olarak niteliyor. Müslümanların, hristiyanlık ve yahudilik gibi semavi dinlerin bazı bölümlerini kabullenmedikçe ilerleyemeyeceklerini ve olağan bir batı-doğu etkileşiminden bahsedlemeyeceğini ileri sürüyor. islam'ın yayılış biçiminin sömürge ve ganimet amaçlı olduğunu sahabenin birkaç istisnası hariç yapılan saldırıların fetih gayesiyle değil toprak ve mal için olduğunu söylemektedir. Kadın hakları ve insan hakları gibi konularda da yine müslümanları tutucu ve gerici olarak nitelendirmektedir.
Kısaca bir merak üzere okumaya başladığım bu eserde ilk defa karşılaştığım cümleler ve alışık olmadığım bir uslüp ile karşılaştım. Alt yapısı olmadan bu kitabı okumak isteyenlere tavsiyem okumasınlar ama bu konuda bilgisi, araştırması olanların muhakkak okuması gerekn bir eser diye düşünüyorum. tarihi seyri ve farklı görüşleri başka zaviyeden okumak farklı bir duygu oluşturuyor insanda. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile