İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

İslam'da İnanç Esasları

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfMükemmel 
Kitap Adı: İslam'da İnanç Esasları
Yazarı: Bekir Topaloğlu, Y. Şevki Yavuz, İlyas Çelebi

Sayfa: 270 sayfa
Bitirme Tarihi: 7 Şubat 2008


Özet: Eser adında da anlaşılacağı üzerine inanç esaslarını incelemekte ve inanç esaslarının ilk öznesi olan insanın fiilleri üzerinde durmaktadır. Giriş ve altı bölümden oluşan eser oldukça güzel şekilde konularına tasnif edilmiş ve dikkatli bir şekilde incelenmiştir. Giriş kısmı din, islam ve iman kavramlarını bunların birbirleri arasındaki ilişkilerinden bahsetmektedir.

1. Bölüm Bekir Topaloğlu tarafından kaleme alınan Allah'a İman konusunu ihtiva etmektedir. Geniş bir şekilde yüce Yaratıcımıza ait sıfatları, O'nun birliğini, varlığını ispat eden delilleri konu edinmektedir.

2. Bölüm de Bekir Topaloğlu tarafından yazılmış burada da kader ve kaza konusu anlatılmıştır.

3. Bölüm Yusuf Şevki Yavuz tarafından kaleme alınmıştır. Peygamberlik müessesi ve Peygamberler konusunu geniş bir şekilde anlatmıştır.

4. Bölümde Yusuf Şevki Yavuz tarafından işlenmiş olan İlahi Kitaplar konusu yer almaktadır. Suhuf ve 4 büyük kutsal kitap anlatılmıştır.

5. ve 6. bölümler ise İlyas Çelebi tarafından araştırılmıştır. Tahmin edileceği üzere melekler ve ahiret konuları incelenerek İman'ın şartları diye bildiğimiz 6 esas tamamlanmıştır. Bir çırpıda saydığımız imanın şartarının hiç de bir çırpıda sayılacak kadar basit olmadığını kitabı okuyunca insan daha iyi anlamaktadır. İtikadi konuda bilgilenmek isteyen kardeşlerimiz bu kitabı temin ederek okursalar birçok bilgi sahibi olabilirler.

Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.    
    
İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile