İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Kur'an'ı Anlamak Kırk Ayet ve Yorumu

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 17
ZayıfMükemmel 

15 Mart 2011 günü bitirdiğim ve beğenerek okuduğum "Kur'an'ı Anlamak Kırk Ayet ve Yorumu" adlı kitabı sizlere bugün tanıtacağım. Diyanet Vakfı Yayınları tarafından 2008 yılında neşredilen ve toplamda 586 sayfa olan eseri kitaplığımdan incelemek için çıkarıp aldığımda şu cümleler ile tanıtıldığını gördüm:

"Dini öğrenmek ve anlamak her şeyden önce Kur'an'ı öğrenmek ve anlamaya bağlıdır. Kur'an'ı anlamak söz konusu olduğunda iki husus ön plana çıkar: Kur'an'ın ne olduğunu anlamak: Siz Kur'an'a "Allah Sözü" diye bakarsanız ayrı, "insanın özü" diye bakarsınız ayrı; "evrensel" diye bakarsanız ayrı, "tarihsel" diye bakarsanız ayrı anlam ve sonuca ulaşırsınız. Kesin olarak bilinmeli ki Kur'an tamamıyla Allah sözüdür. Peygamberimiz Kur'an'ı bize eksiksiz tebliğ etmiş ve Kur'an'la ilgili gerekli açıklamaları yapmıştır.

Kur'an'ın ne dediğini ve ne demek istediğini anlamak: Kur'an'ın ne dediği anlaşılmadan ne demek istediği anlaşılmaz. Kur'an'ın kendine has bir anlatım biçimi ve üslubu vardır.Kur'an'ı anlama faaliyetinde bu anlatım biçimi ve üslubu, kelime ve cümle yapısı çok önemlidir. Kelimeler anlaşılmadan cümleler, cümleler anlaşılmadan metin, metin "ne dediği" anlaşılmadan "ne dediği" anlaşılmadan "ne demek istediği" anlaşılamaz.
"

Hemen okumaya koyuldum, her bölümde kitabıma biraz daha sarıldım, özlemimi doya doya gidermeye çalıştım, ne kadar ayrı kalmışız, ne kadar uzak düşmüşüz meğer! Evet okumak güzel, bilgilenmek daha güzel ama yaşamak gibisi yok. Bu kitap yaşamın islamileşmesi yolunda biraz daha fazla cesaret veriyor, teşvik ediyor okuyanı -en azından bende böyle bir etki bıraktı-. O yüzden zevkle okudum, bitirdim ve herkese tavsiye ediyorum. Zaten sohbet ve vaaz-ı nasihat tarzında kaleme alınmış zaman zaman dilsel incelemeler yapılsa da okuyucu boğulmuyor eseri okurken. Toplamda 40 ayetin ayrı ayrı bölümlerde incelendiğini kitabı okurken rahatça göreceksiniz.

Eseri okumam esnasında almış olduğum notları, sizlere de faydası olmasını düşünerek burada paylaşmak istiyorum. İşte kitaptan birkaç güzel pasaj:

... Kur'an kelimesinin yaklaştırmak anlamındaki "karene" veya benzemek anlamındaki "kar'ain" veya toplamak anlamındaki "kurû" kelimelerinden türediğini söyleyen bilginler olmuşsa da, okumak anlamındaki "kırâe" kökünden geldiği görüşü ağırlıklı olarak tercih edilmiştir. (s. 12)

... imanın geçerli olabilmesi için altı şartın birlikte bulunması gerekir. (s. 101)

... kişinin imandan sonra en başta gelen ibadet görevi namazdır. (s. 115)

... her müslümanın Allah'ın kitabı Kur'an'ı aslından Arapça olarak düzgün, doğru, güzel ve anlamını bozmayack şekilde okumayı öğrenmesi gerekir. (s. 144)

... intihar etmek şöyle dursun, can güvenliğini ve sağlığı zedeleyecek davranışlar bile yasaklanmıştır. (s. 267)

... salih amel terkibi ise, iyi, doğru, düzgün, yararlı ve hayırlı ameller anlamına gelir. (s. 329)

... emaneti Allah'ın emaneti ve insanların emaneti larak iki kısma ayırabiliriz. (s. 340)

... kadın ve erkek evlilik bağı ile bir bütün olup huzur ve sükuna erer. (s. 496)

... bugünkü satanizm XIX. asrın sonlarında Amerika ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ortaya çıkmıştır. (s. 511)

... yüce Allah, cana kıymayı şiddetle yasaklamakla kalmamış, bir insanı öldüren kimsenin bütün insanları öldürmüş gibi olacağını bildirmiş. (s. 556)

Cümlelerimi yine sevdiğim ve her zaman tekrar ettiğim bir dua bitirmek istiyorum: "Rabbim çok okuyabilmeyi, doğru anlayabilmeyi, okuduklarımızı ve anladıklarımızı hakkıyla hayatımıza yansıtabilmeyi, örnek olabilmeyi, sahip olduklarımızı cömertçe paylaşabilmeyi bizlere nasib eyle! İlmimizi, fehmimizi, idrakimizi zenginleştir, bizleri sevdiğin ve değer verdiğin kullar arasında kat!" (amin)

Not: Bu ve bunun  gibi tanıtımlar tamamen İlyas Uçar tarafından bilgilendirme amaçlı yapılmaktadır. Ticari ve kötü bir amaç olmadığı müddetçe kaynak gösterilerek paylaşılmasında bir sakınca yoktur. Aksi halde kul hakkı çiğnenmiş olacaktır, duyrulur!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile