İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

İslam'ın Işığında Kadın

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfMükemmel 

Bugün ülkemizde ve küreselleşen dünyamızda bir kadın probleminin olduğu bilinmektedir cümlesiyle tanıtıma hazırlanan İslam'ın Işığında Kadın, 1996-1997 yıllarında Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları tarafından düzenlenen Konferans ve Panelleri ihtiva etmektedir.

Ankara, 2008 basımlı kitap, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları tarafından piyasaya sürülmüştür. 12 Mart 2011 yılında bitirmek nasib oldu kitabı, akademik çalışma yapan veya ilahiyat alanında okuma yapmak isteyenlerin okuması ve incelemesi gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Kitabın içeriğinde kadın konulu panellerin yanında "kadir gecesi, Kur'an ahlakı, hurafeler ve vahiy" konuları da yer almaktadır. Süleyman Ateş'ten, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'a kadar birçok meşhur ismin yer aldığı bu organizasyonda sunulan bilgiler, kadınlar hakkındaki dünyamızın ne kadar küçük olduğunu bize açık ve net göstermekte ve ufkumuzu alabildiğine genişletmektedir.Bunun haricinde katılmadığım hatta saçma bulduğum görüşler de kitapta yok değil. Zaten her zaman diyorum bir kitabı okumak, o kitabı tamamıyla kabul etmek ve benimsemek değildir. Her alandan, her grubun, her cemaatin, mezhebin vs. kitabını okur ve incelerim, kaynaklarından bilgilenmeyi ağızdan ve kulaktan dolma bilgilenmeye her zaman tercih ederim.

İşte sizler için seçtiğim gözüme çarpan, ilginç birkaç pasaj:

... kadın konusu, İslam dünyasının - moda tabiriyle- yumuşak karnı... (s. 3)

... ben demiyorum ki Osmanlı altın çağdı, başından sonuna kadar herşey mükemmeldi, çok hataları vardı. osmanlı büyük bir devlet kurdu, dünyaya hükmetti, sonradan kendi kendine yıkıldı. Osmanlıyı yıkan kendi zaafları, kendi yanlış hareketleriydi... (s. 45)

... Osmanlı valide sultanlarının hepsi cariye kökenli, belki bir ikisini bunun dışında tutabiliriz... (s. 52)

... yani Hrsitiyanlıkta örtünme vardır... (s. 73)

... Hazreti Peygamber ne kırmızı fes giydi, ne de bizim hocaların sardığı gibi sarık sardı... (s. 80)

... İslam'ı birtek başörtü çaputuna bağlamanın, islam'ı bundan ibaret görmenin anlamı yoktur... (s. 81)

... Peygamberimiz döneminde kadınlar da erkekler gibi camiye giderdi, cuma namazları kılardı... (s. 86)

... İslam Hukuku'nda boşama hakkı aile reisi olarak erkeğindir... (s. 88)

... bu ayete dayanarak, kadının aklının noksanlığının ileri sürülüp kitap ve sünnette olmadığı halde bazı konularda kadının şahitlik yapamayacağını söylemek yanlış olur... (s. 103)

... Arap toplumunda, erkeğin eşini dövme adeti bulunmaktadır. Hz. Peygamber, bu kötü adeti ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Hatta onun, bir ara, eşini döven erkeklere kısas uygulamayı bile düşündüğü rivayet edilmektedir... (s. 108)

... Kadir gecesi, beşeriyet için hidayet ve selametin, kurtuluş ve mutluluğun kaynağı ve başlangıcıdır. (s. 123)

... Kur'anın gösterdiği ahlakı yaşayan, Allah'ın ahlakını yaşıyor demektir. (s. 153)

... bu hurafelerin menşei nedir? Nereden geldi? Nereden kaynaklandı? Müslümanlığı nereden bu hurafeler sirayet etti derseniz: Birincisi, müslümanlığı kabul eden yahudi alimler, ... ikincisi, ihtida etmiş yahudiler, ... üçüncüsü, İran, ... bir de, Süryaniler... (s. 177)

Cümlelerimi yine sevdiğim ve her zaman tekrar ettiğim bir dua bitirmek istiyorum: "Rabbim çok okuyabilmeyi, doğru anlayabilmeyi, okuduklarımızı ve anladıklarımızı hakkıyla hayatımıza yansıtabilmeyi, örnek olabilmeyi, sahip olduklarımızı cömertçe paylaşabilmeyi bizlere nasib eyle! İlmimizi, fehmimizi, idrakimizi zenginleştir, bizleri sevdiğin ve değer verdiğin kullar arasında kat!" (amin)

Not: Bu ve bunun  gibi tanıtımlar tamamen İlyas Uçar tarafından bilgilendirme amaçlı yapılmaktadır. Ticari ve kötü bir amaç olmadığı müddetçe kaynak gösterilerek paylaşılmasında bir sakınca yoktur. Aksi halde kul hakkı çiğnenmiş olacaktır, duyrulur!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile