İslam Klasikleri 25. Kitabı “el-ʿİḳdü’l-ferîd” Çıktı

0
673

İslam Klasikleri serisinin 25. kitabı Endülüslü âlim ve şair İbn Abdirabbih‘in “el-ʿİḳdü’l-ferîd” adlı eseri oldu. Editörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Azimli‘nin yaptığı projede tercüme edilen tüm eserlere ulaşmak için tıklayınız: http://ilyasucar.com/islam-klasikleri-ve-oryantalist-klasikleri-projesi/

Siyaset, edebiyat, tarih, nevâdir, ahlâk, mizah, nükte, fıkra, mûsiki ve eğlence gibi çok değişik konular hakkında bilgi veren bu eser bir genel kültür ansiklopedisi ve bir antoloji mahiyetindedir. İçerisinde barındırdığı farklı ve geniş malumat nedeniyle kitaba “eşsiz gerdanlık” anlamında el-ʿİḳdü’l-ferîd” denildiği söylenmektedir.

DİA’da yer alan bilgiye göre İbn Abdürabbih, uzun yıllar uğraşarak kaleme aldığı yirmi beş bölümden (kitab) meydana gelen eserini yirmi beş mücevherden oluşan gerdanlığa benzetmiş, kitabın ortasını teşkil eden on üçüncü bölüme gerdanlığın en kıymetli taşı olan “el-vâsıta”, her bölüme de bir mücevher adı vermiştir. Bölümlerin adları ve temsil ettikleri konuların sıralanışı şöyledir: “el-Lü’lüe” (hükümdarlık), “el-Ferîde” (savaşlar), “ez-Zebercede” (cömertlik), “el-Cümâne” (elçiler), “el-Mercâne” (hükümdarlarla sohbet), “el-Yâkūte” (ilim ve edebiyat), “el-Cevhere” (atasözleri), “ez-Zümürrüde” (mev‘iza ve zühd), “ed-Dürre” (tâziye ve mersiyeler), “el-Yetîme” (Araplar’ın soy kütüğü), “el-Ascede” (bedevî Araplar’ın sözleri), “el-Mücennebe” (güzel cevaplar), “el-Vâsıta” (hutbeler), “el-Mücennebetü’s-sâniye” (yazışmalar ve yazı malzemesi), “el-Ascedetü’s-sâniye” (halifeler), “el-Yetîmetü’s-sâniye” (Ziyâd b. Ebîh, Haccâc, Tâlibîler ve Bermekîler’le ilgili bilgiler), “ed-Dürretü’s-sâniye” (eyyâmü’l-Arab), “ez-Zümürrüdetü’s-sâniye” (şiir), “el-Cevheretü’s-sâniye” (aruz ve kafiye), “el-Yâkūtetü’s-sâniye” (müzik), “el-Mercânetü’s-sâniye” (kadınlar ve özellikleri), “el-Cümânetü’s-sâniye” (yalancı peygamberler, tufeyliler), “ez-Zebercedetü’s-sâniye” (insan ve hayvan karakterleri), “el-Ferîdetü’s-sâniye” (yiyecek ve içecekler), “el-Lü’lüetü’s-sâniye” (hediyeler, şakalar ve nükteler).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz