İlginç Bir Camii: Mihalıcçık Cami-i Kebir

0
384

Bayramda sıla-i rahim gereği Eskişehir’e gittim. Eskişehir’in küçük ilçelerinden Mihalıcçık’a bu nedenle uğradım. Aslında buraya yaklaşık 5-6 sene önce yine gelmiştim ama gezme fırsatım olmamıştı. O zaman dikkatimi çeken tek şey şehrin merkezinde bulunan bu camiydi. Ancak o zaman cuma namazı olduğu için detaylı inceleyememiştim. Yöre halkının söylediği şekliyle Maalıç (Mihalıcçık)‘ın Ulu Camisi (Cami-i Kebir) oldukça ilginç özelliğe sahip.

H. 1302 yılında Hacı Süleyman tarafından yapılan bu cami 1922 yılında Yunan askerleri tarafından yakılmış. 1930 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bölgedeki tüm camilerle bu caminin de yapılması için emir verip, maddi yardım göndererek ibadete açılmasını sağlamış. 2012 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon geçiren camideki tasvirler aslına uyacak şekilde (yangında zarar gördüğü için) yeniden bu haliyle oluşturulmuş. Cami imamından edindiğim bilgiye göre bu tasvirlerin tekrar ortaya çıkarılması konusunda biraz kararsızlık yaşanmış ancak daha sonra bu şekliyle yapılmasına karar verilmiş.

Küçük bir avlusu ve tek minaresi olan caminin etrafı duvarlarla çevriliydi. Pandemi süreci nedeniyle sosyal mesafeye uygun şekilde halılar üzerine (x) işareti konularak saf tutulmaktaydı. Lavabolar temiz ve sabunluklar doluydu. Bu yönüyle görevlileri ve yetkilileri tebrik ediyorum.

Camiyi yakından görmenizi tavsiye ederim.

Dr. İlyas UÇAR – Ağustos 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz