Huzuru Bekleyen Şehir Kudüs

0
464

Doç. Dr. Osman Aydınlı hocamızın editörlüğünde tamamını mütehassıs akademisyenlerin kaleme aldığı, ilmi usul ve metotlarla Kudüs şehrinin en erken tarihlerden günümüze kadar hemen hemen her yönünü ele alan “Huzuru Bekleyen Şehir Kudüs” kitabını bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

2020 yılında okuyucuyla buluşan kitap özellikle IRCICA, İstanbul Alman Konsolosluğu, İlim Yayma Vakfı, Mehmet Top ve Fettah Aykaç fotoğraf albümlerinde seçme fotoğraflarla dolu. Kıymetli bilgilerin yanında bu görsel malzeme oldukça dikkat çekici.

Kitabın içinde yer alan yazarlar ve konu başlıkları ise şu şekildedir:

Takdim kısmında da belirtildiği üzere hiç şüphesiz, barındırdığı kutsal mekanlar ve tarihçesi ile dünyanın en kadim şehirlerinden biri olan Kudüs; İslamiyet, Yahudilik ve Hristiyanlık için büyük öneme sahip bir merkezdir. Pek çok peygamberden izler taşıyan, Yahudi ve Hıristiyanlar için kutsal kabul edilen bazı mekânları da içinde barındıran bu şehir; bir yandan Müslümanların ilk kıblesi olması dolayısıyla büyük önem arz ederken, diğer yandan Kıble Mescidi ve Kubbetü’s-Sahra gibi Müslümanlar için kutsal olan birçok yapıyı içinde barındıran 144 dönümlük geniş bir alana sahip Mescid-i Aksa/Harem-i Şerif’e de ev sahipliği yapmaktadır. Diğer bir ifade ile Kudüs; Yahudi ve Hristiyanlar açısından nasıl önemli ise, Müslümanlar için de bir o kadar önemli ve dahası kutsal bir şehirdir. “Bereketli, mübarek diyar” anlamına gelen Kudüs/Beytü’l-Makdis, İslam tarihi boyunca kurulmuş bütün büyük devletler ve fatihlerden izler taşır. Hz. Ömer’in şehri İslam topraklarına kattığı andan itibaren barış, huzur ve hoşgörünün yaşandığı bu şehrin; özellikle bugün tekrar beklediği huzura her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.

Bu nedenle kitabın hayırlı olmasını temenni ediyor, hocalarımızı ve emeği olan herkesi tebrik ediyorum.

Dr. İlyas UÇAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz