Hugh Kennedy’nin “Muslim Spain and Portugal: A Political History of al-Andalus” kitabı artık Türkçe

0
337

Ortaçağ Tarihi Profesörü Hugh Kennedy’nin Muslim Spain and Portugal: A Political History of al-Andalus kitabı, Ayşenur Demir’in Endülüs: Müslüman İspanya ve Portekiz’in Siyasi Tarihi şeklindeki çevirisiyle artık Türkçe okunabilecek. Dergah yayınlarından çıkan kitap 334 sayfa.

Hugh Kennedy’nin bu kitabı, İber yarımadasının Müslümanların egemenliğindeki kısmı olan Endülüs’ün siyasi tarihini, 711’deki ilk Müslümanların gelişinden 1492’de son bağımsız Müslüman güç olan Gırnata (Granada) Krallığı yıkılına kadar geçen süreci anlatıyor.Hanedan aileleri, onların kökenleri, en güçlü destekçilerinin kim olduğu, gücü ele almak için kullandıkları gerekçeler ve meşrulaştırma çabalarının yanında yerel elitlerin ve baskı gruplarının yapılarının ve güçlerinin incelendiği bu eserde, Endülüs’ün entelektüel ve kültürel tarihinden ancak siyasi gelişmeleri etkiledikleri oranda bahsedilmiştir.

Kitap, Kurtuba Halifesi ve Gırnata Krallığı gibi bilinen konuların yanı sıra kıyıda kalmış ancak önem arz eden konuları da (Muvahhidler ve Murabıt Devletleri gibi) ele alıyor. Doğrudan ve açıklayıcı bir üslupla yazılmış bu eser, döneme ait önemli kaynakların çevirilerini de içeriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz