HUBÂŞE

0
112

Ar. حباشة

İslamiyetten önce kurulan meşhur Arap pazar/panayırlarından biridir. Tihâme civarında kurulduğu için kaynaklarda Tihâme çarşısı/pazarı olarak da anılmaktadır. Hz. Peygamber, Hz. Hatice ile evlenmeden önce onun mallarını satmak üzere bu panayıra gitmiştir. Ukaz panayırından farklı olarak burada esirler yakınları tarafından fidye ödenerek kurtarılır, katiller ise kısas talep edilerek öldürülürdü. m. 813 yılına kadar kurulduğu bilinmektedir.

Bir ibare:

فَلَمَّا اسْتَوَى وَبَلَغَ أَشُدَّهُ، وَلَيْسَ لَهُ كَثِيرٌ مِنَ الْمَالِ اسْتَأْجَرَتْهُ خَدِيجَةُ ابْنَةُ خُوَيْلِدٍ إِلَى سُوقِ حُبَاشَةَ وَهُوَ سُوقٌ بِتَهَامَةَ وَاسْتَأْجَرَتْ مَعَهُ رَجُلًا آخَرَ مِنْ قُرَيْشٍ

1983 yılında Tokat'ta doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde, doktora eğitimini Ankara Yıldırım Bayezit Üniversitesi'nde tamamladı. 2015 yılında Kırıkkale Üniversitesi'nde başladığı akademik hayatına Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü, Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz