Halifelik Kurumu ve Tarihi

0
419

2019 yılının son demlerinde ilk dönem İslam Tarihi adına önemli bir eser daha dilimize kazandırıldı. Prof. Dr. Ramazan Şeşen tarafından çevirisi yapılan ve Yeditepe Yayınları tarafından okuyucuya sunulan bu kitap, el-Kalkaşendî‘nin Meâsiru’l-inâfe fi meâlimi’l-hilafe adlı eserinin tercümesidir.

Hz. Peygamber’in Medine’ye hicretiyle birlikte kurulan siyasî yapı dâhilinde Dört Halifeler Emevîlerden sonra iktidara gelen Abbasîler en uzun ömürlü hanedandır. Onların sayesinde Atlas Okyanusu’ndan Seyhun Nehrine kadar uzanan İslam coğrafyasının kozmopolit fakat birlikten uzak yapısı bütünleşme imkânını yakalamıştır. İslam Medeniyeti kavramının ortaya çıkışı da bunun bir sonucudur. Hilafet kurumu da yine onlar sayesinde İslam toplumunda gerçek yerini ve anlamını kazanmıştır.

Eserde Bağdat ve Mısır Abbasi halifelerinin iktidar dönemlerdeki siyasî olaylarının anlatımlarının yanında halifeliğin şartları, hak ve sorumlulukları, onlara verilen lakaplar, halifelerle, hâkimlerin ve devlet görevlilerinin arasındaki yazışmalar ele alındığı ifade edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz