İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

Arapça Dersleri-01: (Giriş)

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2187
ZayıfMükemmel 

Selamun aleykum kardeşlerim.

Yıllardır sürdürdüğüm, binbir emekle hazırladığım ve ilmin zekatını vermek adına acizane burada sizlerin hizmetine sunduğum dersleri takip edeceklere şimdiden Mevla'dan kolaylıklar diliyorum.

Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum hiçbir ücret veya maddi karşılık beklemeden hizmetinize sunacağım bu bilgileri hayır yolda kullanmak ve dua etmek karşılığında istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu dersleri forum ve portallarında kullanmak isteyenler (ismimi ve konu linkini ekleyerek) istedikleri gibi üyeleriyle paylaşabilirler. Çünkü bazı kişiler bilinçli bir şekilde hak yemekte ve emeğe saygı göstermemektedir. Derslerimiz zaten herkese ücretsiz ve üyeliksiz olarak açıktır, böyle çalma çırpma işlerinden uzak durmaya gayret gösterelim. Arapça derslerine başlamadan önce şu konudaki "'Arapça Tavsiye Kaynaklar'" kitaplardan en az birini temin etmenizi tavsiye ederim, belli bir kitabı takip etmek size devamlılık kazandırır.

Derslerde hiç bilmeyen kardeşlerimizi esas alarak ilerleyeceğiz ve ufak tefek tüyolar ile yolumuza devam edeceğiz inşaallah.Bu yolda katkı sağlamak ve destek vermek isteyenler benimle iletişime geçebilirler. Mevla hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Anlama ve öğrenme kolaylığı ihsan eylesin, ilmi hakkıyla alabilmeyi nasib etsin.
Giriş
Arapça sıradan bir dil değil malumunuz o yüce Kitabımızın ana dilidir. Bu nedenle arapça öğrenimine  karşı eğilim oldukça fazla. Böyle olunca arapçayı bir hevesle öğrenmeye kalkışanlar olduğu gibi ciddi ciddi bu dili öğrenip dinini daha iyi anlamaya çalışanlar da çoğalıyor. Türkiye'de bu dili öğretim işi medreseler ve üniversitelerde yürütülmekte malumunuz. Ancak artık yadsınamaz bir gerçek olan internet de bu öğrenimde oldukça pratik ve hızlı bilgiler sunmakta. İşte ben de bilgim dahilinde bu yolu kullanarak kardeşlerimize faydalı olması ümidiyle bu yolu tercih edip zamandan yana sıkıntısı olanlara veya durumu müsait olmayanlara yardımcı olmak istiyorum. Mevla niyetimizi halis, çalışmalarımızı faydalı kılsın inşaallah.

Arapça öğrenmek isteyenler ilk başta şunu iyi bilmek zorundadır. Dil öğrenimi esnasında ne kadar fazla kelime ve kalıpları ezberler, kelime dönüşümleri arasındaki bağı iyi kavrarsak o kadar hızlı öğreniriz arapçayı. Ayrıca bol bol tekrar, ara vermeden çalışma da olmazsa olmazlardan. (bkz. 'Hızlı Bir Şekilde Arapça Öğrenmek')
Arapça öğrenmek, Kur'an öğrenmek ile karıştırılmamalı. İlk esnada bu yanılgıya düşenler olabiliyor. Kur'an öğretiminde harfler geniş manasıyla tanıtılıp, okunuşları, yazılışları, seslendirilmeleri anlatılırken, Arapça öğretiminde bunlar yoktur. Hatta arapça bunun üstüne bina edilir. Yani arapça öğrenilirken genelde bu alt yapının olduğu bilinerek temel kelimeler, günlük ifadeler, zamirler, zamanlar ilk konu olarak karşımıza çıkar. Alt yapısı olmayan bir kişi dolayısıyla ne okuyabilir bunları ne de anlayabilir. Bu yüzden farka özellikle dikkat edelim, yeni başlayacakların ilk başta bu alt yapıya sahip olmaları gerekmektedir.
Arapça genel olarak "sarf" ve "nahiv" olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Şimdi bunların manalarına sonra da arapçanın temeli olan harflerin tanıtılmasına geçelim.

Sarf:
Kısaca şekil bilgisi demek olup, arapça kelimelerin aldığı şekilleri ve kalıpları incelemektedir.
Nahiv: Bu da kelimenin cümle içindeki durumunu ve buna göre i'rabını incelemektedir.

Şimdi de arapça kelimeleri oluşturan ve yazıp-okumamızı kolaylaştıran harfleri inceleyelim. Yukarıda da ifade ettiğim gibi burası aslında Kur'an öğretiminin ilk konusu ancak giriş olması ve bazı özel sesler olması hasebiyle bunu buraya ekledim. Bazı harflerin Türkçe'de olmamasından dolayı onlar için özel ifadeler ekledim. Tüm dersler burdaki harfler üzerine kuruludur, dikkatlice bakalım ve güzelce öğrenelim inşaallah. Buradaki incelik ve kalınlık özelliğine çok fazla takılmayalım, çünkü istisnalar ile beraber bazen farklılıklar yaşanmaktadır.

ء-ا = elif-hemze ince harftir. ( e, i, ü seslerini vermektedir.)
ب = be ince harftir. (be, bi, bü)
ت = te ince harftir. (te, ti, tü)
ث = the (se) peltek-ince harftir. (the, thi, thü)
ج = cim ince harftir. (ce, ci, cü)
ح = hâ ince harftir ama aşağıdaki he harfine göre kalın okunur. (ha, hi, hu)
خ = khı (hı) Türkçe'de olmayan bir harftir. (kha, khı, khu)
د = dal ince harftir. (de, di, dü)
ذ = szel (zel) peltek ve ince harftir. (sze, szi, szu)
ر = ra ince harftir. Kalın okunduğu yerler vardır. (ra, rı, ru)
ز = ze keskin ve ince bir harftir. (ze, zi, zü)
س = sin ince harftir. (se, si, sü)
ش = şın ince harftir. (şe, şi, şü)
ص = sad kalın harftir. (sa, sı, su)
ض = dad kalın harftir. (da, dı, du)
ط = ta kalın harftir. (ta, tı, tu)
ظ = za peltek ve kalın bir harftir. (za, zı, zu)
ع = ayn ince harftir ama üstteki elif harfine göre kalın okunur. (a, ı , u)
غ = ğayn kalın harftir. (ğa, ğı, ğu)
ف = fe ince harftir. (fe, fi, fü)
ق = qaf (gaf) kalın harftir. (qa, qı, qu)
ك = kef ince harftir. (ke, ki, kü)
ل = lam ince harftir. (le, li, lü)
م = mim ince harftir. (me, mi, mü)
ن = nun ince harftir. (ne, ni, nü)
و = vav ince harftir. (ve, vi, vü)
ه = he çok ince-yumuşak harftir. (he, hi, hü)
لا = lamelif lam ile elif harfinin birleşmiş halidir lam harfine göre kalın okunur kendisi incedir. (la)
ى = ye ince harftir. (ye, yi, yü)


Ben derslere arapça dersleri olarak devam edeceğim için harflerin telaffuzları, birleştirilmeleri, yazılışları vs. gibi konuları bilmeyenlere tavsiyem öncelikle buraya tıklayarak bu meseleyi çözmeleri olacak. Çünkü arapça okuyamadan ve yazamadan yola devam edemezsiniz.


İlyas Uçar (Evvâh - Ebu Rudeyha)
Düzenleme Tarihi: 05.09.2012 - 15.15
Önemli not: Kaynak belirtmeden (ç)almak kul hakkına tecavüzdür. Bazı sitelerde isim ve konu linki verilmeden binbir emekle yaptığım bu dersler sahipleniliyor. Lütfen ilme ve emeğe saygılı olalım. Kul hakkına riâyet edelim!!!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile