İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

'Hızlı Bir Şekilde Arapça Öğrenmek'

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 369
ZayıfMükemmel 

Değerli ve kıymetli ziyaretçi dostlarım!

2006 yılından beri süregelen Arapça Dersleri çalışmama gösterilen ilgiden dolayı öncelikle hepinize teşekkür ederim. Bu dersleri hazırlamaya başlarken amacım hem kendi arapça bilgimi taze tutmak hem de insanlık adına faydalı olmak idi. Elimden geldiği kadar açık ve anlaşılır, herkesin severek ve kolayca takip edeceği bir şekilde hazırlamaya çalıştım bugüne kadar dersleri. Belki hala hedeflediğim yere gelemedim ama derslere gösterilen yoğun ilgi beni çok mutlu etti. Gerek mail gerekse telefon ile arayıp bilgi veya yardım isteyenlerin sayısı binleri geçti.

Özellikle 'Arapça'yı sıfırdan Öğrenmek İsteyenler!' konusunun popüler olması arapçaya ne kadar ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bundan sonra daha çok ders ve bilgi paylaşmaya çalışacağım sizlerle. Ancak bu müjde ile beraber şunu da belirtmek istiyorum. Telefon ve mail yoluyla bana ulaşan birçok kardeşim bir hafta, bir ay ya da çok kısa sürede arapça öğrenmek istediklerini hatta konuşup karşısındaki ile anlaşacak seviyeye gelmek istediklerini belirtiyor. Ama azıcık dil konusunda bilgisi olanlara bilecektir ki, bir dili öğrenmek başka o dili konuşmak başka, o dil ile yazışmak başka şeylerdir. Hepsi ayrı ayrı uğraş ve çaba isteyen şeylerdir. Hele durum arapça gibi bize harf ve fonotik açıdan uzak bir dil olunca bu süreç biraz daha zor olmaktadır. Bu nedenle şevk kırmak gibi olmasın ama çok kısa sürede bu hedefe ulaşmak isteyenler en azından bunun çok çok zor olduğunu bilsinler. Hele hele arapçaya zaman harcamadan onu öğrenmek tamamen boş hayale kapılmak gibidir. Bir hocam hep şunu derdi: "Arapça çok nazlıdır, siz onunla ilgilenmez, zaman ayırmazsanız, o hemen size sırtını döner, sizi terkeder." Bu neden arapçayı hızlı ve güzel bir şekilde öğrenmek isteyenler bu işe zaman ayırmak zorunda maalesef.

Kendimden örnek vereyim arapçayı öğrenmeye ilk başladığım zamanlar haftanın 7 günü yaklaşık 6-7 saatimi arapçaya verdim ama aylar sürdü konuları bitirmem tam bitti derken hocamız dedi ki bu öğrendikleriniz öğreneceklerinizin yanında bir hiç! Yılmadık devam ettik ama ilim öyle birşey ki, öğrendikçe daha fazla öğrenme ihtiyacı duyuyor ve adeta hiçbir şey bilmediğinizi anlıyorsunuz. O yüzden arapçayı şu kadar zamanda bitirmek diye bir tabir kullanmak çok doğru olmayabilir. Ne kadar çaba gösterir ne kadar ona zaman ayırırsanız, o kadar çok arapçaya hakim olursunuz, olay bu! Yine bir hocam diyordu ki: "50 küsür yılımı verdim arapça hala bile zorlandığım yerler olur, bilmediğim kelimeler çıkar, sözlük kullanırım" O yüzden ben bu dili 3-5 günde hallederim ana dilim gibi konuşup anlarım deyip de kendimizi kandırmayalım. Haa böyle deyip amacım sizi arapçadan soğutmak mı asla! Amacım bunun farkında olarak çalışmanız ve ona göre bir yol haritası çıkarmanızdır.

Tedbirinizi alın, tedariklerinizi yapın. Donanın kuşanın ve yola çıkın. Allah size bu yolda kolaylık verecektir. Yeter ki siz samimi bir şekilde isteyin. O isteyene istediğini verecektir.

Sitede yer alan ücretsiz arapça derslerine ulaşmak için tıklayınız.

İlyas Uçar - 08.08.2012

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile